Schedule.html
Home.html
About_Us.html
Upcoming_Events.html
Coaches.html
Register.html
Contact.html

As a result of our programs, coaching expertise and seminars, our skaters met and exceeded their goals, bringing home medals from Hamilton Invitational, Carleton Place Love to Skate, Lindsay Skate, Snowflake, Blades in Baltimore, COS STARSkate, Spins n’ Spirals, March Mania, FUNSkate, Scarborough Skate and Spring Skate in Buffalo.

Click on a competition tab to view results

Lindsay Future Stars, February 9, 2014

We are proud of our skaters for doing well at the Lindsay Future Stars competition.

Pre-Preliminary A
Gwyneth Barnes, 4th
Chloe Yuh, 3rd

Pre-Preliminary B
Ashley Goodliff, 1st
Natalie Roccatani, 1st
Angeli Ragbir, 1st
Olivia Posner, 3rd

Pre-Preliminary A Mens
Michael Ragbir, 2nd

Preliminary Starskate
Emma Blatt, 1st



March Mania, March 7- 9, 2014

Excellent job FHFSC skaters! We are proud of your effort.


MORGAN MIZZONI Junior Bronze Women (Group D2), 7th

CAITLYN KUKULOWICZ Junior Bronze Women (Group 1), 4th

EMILY KIM Junior Bronze Women (Group 3), 4th

NICOLE NAIMER Junior Bronze Women (Group 3), 7th

KRYSTIN LAVELLE Introductory Women Interpretive Group 1N1, 1st

JONATHAN NG Pre-Intro development Freeskate – Mens, 1st

MICHAEL RAGBIR Pre-Intro Development Freeskate - Mens, 4th

NATALIE ROCCATANI Introductory Freeskate Group 3, 2nd

ANGELI RAGBIR Introductory Freeskate – Group 3, 3rd

SOFIA SHEKMATOVA Pre-Preliminary Development Freeskate Group 2, 6th

CLARA ROYDS Pre-Preliminary Development Freeskate Group 2, 7th

KASIA ZASKI Pre-Preliminary Development Freeskate Group 3, 1st

OLIVIA POSNER Pre-Preliminary Development Freeskate Group 4, 3rd

SARA CHAPMAN Pre-Preliminary Development Freeskate Group 5, 2nd

MICHAEL BARSOUM Pre-Preliminary StarskateFreeskate, 1st

NATALIE VOLK Pre-Preliminary StarskateFreeskate Group5, 3rd

KRYSTIN LAVELLE Preliminary StarskateFreeskate Group 1, 2nd

KRYA BRODKIN Preliminary StarskateFreeskate Group 3, 2nd

EMMA BLATT Preliminary StarskateFreeskate Group 4, 1st

FRANCESCA DEVINE Preliminary StarskateFreeskate Group 4, 3rd

ASHLEY GOODLIFF Introductory Freeskate Group 6, 1st

JACQUELINE ROSENBERG Pre-Introductory Development Freeskate Group 9, 4th

RYANN MIZZONI Pre-Introductory Development Freeskate Group 9, 7th

AMBER CHENG Pre-Introductory Development Freeskate Group 6, 1st

CHLOE YUH Pre-Introductory Development Freeskate, 1st

Snowflake Competition, February 1, 2014

Great effort FHFSC skaters at the Snowflake competition!


Adelina Boudarov CanSkate Red 1st

Adrianne Jin Pre-Intro FreeSkate 3rd Intro Team Elements 2nd Pre-Prelim Solo Dance 3rd

Ainslie Shouldice Preliminary Development 3rd
Prelim Team Elements 2nd

Aishi Grinblat CanSkate Yellow 2nd

Alexandra Santos Junior Bronze Team Elements 2nd

Aleeza Cooper Pre-Preliminary Showcase 1st

Alicia Camilleri CanSkate Blue 6th

Alina Mehra CanSkate Green 4th

Aliza Boudarov CanSkate Red 2nd

Allison Boutin CanSkate Red 1st

Amber Cheng Pre-Intro FreeSkate 1st

Angeli Ragbir Pre-Intro FreeSkate 2nd
Pre-Prelim Team Elements 2nd Pre-Prelim Ice Dancing Couples 3rd Pre-Prelim Solo Dance 2nd

Anya Friedrich Pre-Preliminary StarSkate 4th

Ariella Fenton CanSkate Orange 8th

A shley Goodliff Pre-Intro FreeSkate 1st
Pre-Prelim Team Elements 2nd Preliminary Ice Dancing Couples 3rd Pre-Prelim Solo Dance 1st

Ava Bird CanSkate Orange 2nd

Benji Orgil Pre-Prelim Ice Dancing Couples 1st

Briana Davidson CanSkate Orange 5th

Cailyn Guo CanSkate Blue 4th
CanSkate Sunshines 5th

Caitlyn Cukulowicz Prelim StarSkate Freeskate 1st

Chloe Boutin CanSkate Purple 3rd

Chloe Lostanlen CanSkate Red 3rd

Chloe Yuh CanSkate Green 2nd
CanSkate Sunshines 1st

Clara Royds Intro Freeskate 2nd

Coco Mathieu CanSkate Purple 8th

Dalia Schaffer Intro Team Elements 2nd
Prelim Solo Dance 3rd

David Grace Pre-Intro Men 1st
Intro Team Elements 1st

Dayna Arvantis CanSkate Red 2nd

Eden Oelbaum CanSkate Grasshoppers 2nd

Elodie Lumsden CanSkate Red 7th

Emily Bain Intro Team Elements 6th

Emily Kim Junior Bronze StarSkate 1st

Emma Blatt Prelim StarSkate Freeskate 2nd
Junior Bronze Team Elements 1st Junior Bronze Solo Dance 2nd Bronze Solo Creative Dance 1st

Erica Mandel CanSkate Red 6th

Evie Orgil Pre-Intro FreeSkate 2nd
Pre-Prelim Solo Dance 2nd

Francesca Devine Prelim StarSkate Freeskate 3rd
Junior Bronze Team Elements 1st Prelim Solo Dance 1st Bronze Solo Creative Dance 2nd Preliminary Showcase 1st

Gwyneth Barnes CanSkate Purple 1st
CanSkate Sunshines 1st

Hannah Minsky Canskate Bumblebees 5th

JacquelineRosenberg Pre-Intro FreeSkate 4th

Jaime Bain Intro Team Elements 6th

Jonathan Ng Pre-Intro Men 1st

Julia Rudnicki Junior Bronze Team Elements 2nd
Senior Bronze Solo Dance 3rd

Kaitlyn Byrd CanSkate Blue 1st
Canskate Bumblebees 2nd

Kasia Zaski Pre-Preliminary StarSkate 5th
Pre-Prelim Team Elements 2nd

Kate Stevenson CanSkate Purple 5th

Katherine Rhone CanSkate Purple 6th

Kassem Erez CanSkate Blue 1st
CanSkate Sunshines 5th

Kiran Murray Pre-Intro FreeSkate 6th

Kobi Orgil Preliminary Ice Dancing Couples 3rd
Pre-Prelim Solo Dance Men 1st

Kylie Barkin Preliminary Development 6th
Prelim Team Elements 5th

Kyra Brodkin Prelim StarSkate Freeskate 4th

Kyrstin Lavelle Prelim StarSkate Freeskate 2nd
Prelim Team Elements 1st Intro Interpertive 1st

Lauren Baglione CanSkate Green 2nd

Lauren Tabac Pre-Intro FreeSkate 3rd
Intro Team Elements 1st

Leo Orgil CanSkate Orange Men 2nd
Canskate Bumblebees 2nd

Lily Grill CanSkate Blue 5th
Canskate Bumblebees 5th

Luisa DeLuca CanSkate Orange 4th

Maitland Tossos Silver Solo Creative Dance 1st

Matthew Laslop Pre-Prelim Team Elements 1st

Maya Cutler Preliminary Development 1st

Maya Fijalkowski Pre-Intro FreeSkate 4th

Maya Guida CanSkate Orange 1st
CanSkate Grasshoppers 2nd

Mia Kovacic CanSkate Blue 6th

Mia Miric Pre-Intro FreeSkate 3rd

Michael Barsou m Pre-Preliminary StarSkate Men 1st
Pre-Prelim Team Elements 1st Preliminary Ice Dancing Couples 7th Pre-Prelim Solo Dance Men 3rd

Michael Ragbir Intro Team Elements 2nd
Pre-Prelim Ice Dancing Couples 3rd Pre-Prelim Solo Dance Men 2nd

Naomi Schaffer Intro Team Elements 2nd
Pre-Prelim Solo Dance 6th

Natalia Jankovic Junior Bronze StarSkate 2nd
Prelim Team Elements 2nd

Natalie Roccatani Pre-Intro FreeSkate 1st
Intro Team Elements 1st

Natalie Talmage Preliminary Development 3rd
Prelim Team Elements 5th Prelim Solo Dance 2nd

Natalie Volk Pre-Preliminary StarSkate 3rd
Prelim Solo Dance 2nd

Nicole Posesorski Preliminary Development 1st

Nicole Naimer Prelim StarSkate Freeskate 1st

Olivia Kimel Canskate Bumblebees 5th

Olivia Perras Preliminary Development 5th
Prelim Team Elements 1st
Preliminary Ice Dancing Couples 7th Pre-Introductory Interpretive 2nd

Olivia Posner Pre-Preliminary Development 3rd
Pre-Prelim Team Elements 1st

Ryann Mizzoni Pre-Intro FreeSkate 1st
Intro Team Elements 1st

Samantha Cloth Preliminary Development 4th
Prelim Team Elements 5th

Sara Chapman Intro Freeskate 1st

Sarah Berman Canskate Bumblebees 5th

Shira Wine Preliminary Development 7th Prelim Team Elements 5th Prelim Solo Dance 1st

Sierra Benayno-Abraham CanSkate Blue 7th

Sofia Shekhmatova Intro Freeskate 4th

Sophie Omumi Pre-Preliminary StarSkate 3rd

Tai Vaughan Pre-Intro FreeSkate 1st

Tali Orgil Intro Freeskate 3rd
Pre-Prelim Team Elements 2nd
Pre-Prelim Ice Dancing Couples 1st Pre-Prelim Solo Dance 1st

Talia Benmor Prelim Team Elements 5th

Talina Papazian CanSKate Orange 7th

Tessa Mierczuk Pre-Preliminary StarSkate 1st

Veronique Wirth Pre-Preliminary Development 1st
Pre-Prelim Team Elements 1st

Octoberfest Oct. 17– 20th | Skate Canada Sectionals Nov. 7-10, 2013

Excellent job FHFSC skaters!


Octoberfest Oct. 17 – 20, 2013

Ava Smale 15th place pre novice women group 7

Julia Funk 2nd Place pre juvenile women under 14

Skate Canada Sectionals, November 7-10, 2013

Ava Smale 26th place Pre Novice Women

Julia Funk 4th place Pre Juvenile Women under14


Summer Sizzle (W.O.) Aug. 9 - 11 | Isabelle Henderson Sept. 20-22, 2013

We are very proud of our skaters!!!


Summer Sizzle – Western Ontario, August 9 - 11, 2013

Francesca Devine 5th SS Preliminary group 1

Emma Blatt 5th SS Preliminary Group 5

Isabelle Henderson, September 20-22, 2013

Charlotte Volk 6th Pre-Novice Women Group 4


Stay Tuned For More Results!

FOREST HILL TEST DAYS

  • FHFSC Test Days
  • October 1, 2014
  • Apr.3, Mar. 6, Jan. 23, 2013
  • Oct.3 & Nov.7, 2012
  • June 27, 2012


At Forest Hill Figure Skating Club we are always proud to showcase the success of our skaters from past club test days. We congratulate our skaters on their achievements and thank our dedicated professional coaches for their expertise and encouragement.


Please click on a tab above to view our test day results.



To view older test day results click here

Skaters

Congratulations to the following skaters who successfully passed their tests!


    High/Low Test Day: Oct. 1, 2014


      Dutch Waltz

    • Jessica McMahon

      Canasta Tango

    • Jessica McMahon

    • Linda Cako

      Baby Blues

    • Gwyneth Barnes

      Fiesta Tango

    • Angeli Ragbir

    • Natalie Volk

      Swing Dance

    • Emma Blatt

      Fourteen Step

    • Francesca Devine


      Preliminary Skills

    • Veronique Wirth

    • Gwyneth Barnes

      Junior Bronze Skills

    • Francesca Devine

    • Adrianne Jin

    • Natalie Roccatani

    • Emma Blatt

    • Natalie Talmage

    • Natalie Volk

      Ten Fox

    • Emma Dambrot

      Junior Bronze Elements

    • Natalie Roccatani

      Preliminary Program

    • Jonathan Ng

    • Clara Royds

    • Amber Cheng

    • KasiaZaski

    • Tai Vaughan

    • Sara Chapman

      Free Skate Test Preliminary Elements

    • Jonathan Ng

    • Clara Royds

    • Amber Cheng

    • KasiaZaski

    • Tai Vaughan

    • Sara Chapman


      Junior Bronze Program

    • Miriam Kleiman

    • Ashley Goodliff

      Preliminary Program

    • Ashley Goodliff

      Preliminary Elements

    • Ashley Goodliff

    • Kyrstin Lavelle

      FreeSkate Test Gold Elements

    • Ava Smale

     

Congratulations to skaters who participated in the January 23, March 6, and April 3 2013 test days.


High/Low Test Day: Jan. 23, 2013


    Canasta Tango

  • Abby Silber

  • Aleeza Cooper

  • Dalia Schaffer

    Baby Blues

  • Maya Cutler

  • Soomin Lee

    Fiesta Tango

  • Ainsley Shouldice

    Preliminary Skills

  • Laura Morelli

  • Nicolette Iantosca

  • Maya Cutler

    Junior Bronze Skills

  • Laura Morelli

    Senior Bronze Skills

  • Laura Morelli

    Senior Bronze Elements

  • Laura Morelli

    Senior Bronze Program

  • Maitland Tossos

  • Ava Smale

  • Laura Morelli

    Preliminary Program

  • Kaitlyn Difilippo

  • Kyrsten Lavelle

  • Nicolette Iantosca

March 6, 2013:

  • At our March 6 buddy test day Ava Smale passed Rocker Foxtrot and
    Laura Morelli passed Senior Silver Elements


  • April 3, 2013 Low Test Day: Everyone passed our April 3 low test day!

      Dutch Waltz

    • Ashley Goodliff

    • Alara Once

    • Angeli Ragbir

    • Eden Brown

    • Sofia Shekhmatova

    • Eisela Aliaj

    • Evie Orgil

    • Jessica Levitt

    • Lauren Tabac

    • Leah Lissaman

    • Marique Ng

    • Mattise Ng

    • Maya Fijalkowsk

    • Maya Wienberg

    • Mia Miric

    • Michelle Jin

    • Olivia Zhang

    • Riva Menon

      Canasta Tango

    • Kate Teplitsky

    • Mattise Ng

    • Natalie Talmage

      Baby Blues

    • Aleeza Cooper

    • Catharina Tibau

    • Kate Teplitsky

    • Olivia Perras

    • Olivia Zhang

    • Nicole Posesorski

      Swing Dance

    • Joy Yokoyama

    • Anna Rosen

    • Joy Yokoyama

    • Nicole Posesorski

    • Nicolette Iantosca

    • Samantha Cloth

      Fiesta Tango

    • Anna Rosen

    • Emma Blatt

    • Kylie Barkin

    • Kyra Brodkin

    • Nicolette Iantosca


      Baby Blues

    • Aleeza Cooper

    • Catharina Tibau

    • Kate Teplitsky

    • Olivia Perras

    • Olivia Zhang

    • Nicole Posesorski

      Swing Dance

    • Joy Yokoyama

    • Anna Rosen

    • Joy Yokoyama

    • Nicole Posesorski

    • Nicolette Iantosca

    • Samantha Cloth

      Fiesta Tango

    • Anna Rosen

    • Emma Blatt

    • Kylie Barkin

    • Kyra Brodkin

    • Nicolette Iantosca

    Congratulations to skaters who participated in the October 3 and November 7 Test Days -- everyone passed!


      High/Low Test Day: Oct. 3, 2012


        Canasta Tango

      • Maya Cutler

      • Tessa Mierczuk

        Baby Blues

      • Anya Friedrich

      • Sophie Omoumi

        Starlight Waltz

      • Michelle Williams

        Preliminary Skills

      • Anya Fredrich

      • Sophie Omoumi

        Preliminary Elements

      • Talia Benmor

        Preliminary Program

      • Talia Benmor


      Low test day: November 7, 2012


        Canasta Tango

      • Clara Royds

      • Catharina Tibau

      • Kasia Zaski

        Baby Blues

      • Ainslie Shouldice

      • Kylie Barkin

      • Natalia Jankovic

      • Nicolette Iantosca

        Swing Dance

      • Ainslie Shouldice

        Bronze Creative

      • Julia Rudnicki

        Elements

      • Laura Morelli

      • Nicolette Iantosca

        Program

      • Laura Morelli

        Preliminary Skills

      • Alice Golden

      • Anna Rosen

      • Lia Smith

      • Nicole Naimer

       

    Great job everyone at the June 27, 2012 test day.


      Low Test Day: June 27, 2012


        Dutch Waltz

      • Dalia Schaffer

      • Sara Chapman

      • Aleeza Cooper

      • Natalie Talmage

      • Catharina Tibau

        Canasta Tango

      • Olivia Posner

        Baby Blues

      • Rivi Kuper

      • Kaitlyn Difilippo

        Fiesta Tango

      • Lara Franklin

        Willow Waltz

      • Lara Franklin

        European Waltz

      • Emma Dambrot

        Preliminary Skills

      • Rachel Meyerovitz

        Gold Skills

      • Julia Thackray

      • Charlotte Volk

      More test day results to come!


       

    Stay Tuned For More Results!